مقاله ها

PRP ( پلاسمای غنی از پلاکت) چیست؟

 

  PRP) Platelete Rich Plasma ) به معنای پلاسمای غنی از پلاکت می باشد که از خون بیمار گرفته می شود. پلاکت ها مسئول لخته شدن خون در پارگی ها و بریدگی ها می باشند. پلاکت ها حاوی فاکتورهای رشدی هستند که باعث بازسازی سلول ها در بدن می شود. به عنوان مثال زمانی که به داخل پوست تزریق می شوند، تولید کلاژن را تحریک می کنند و باعث جوانسازی پوست می شوند. PRP طی سال ها در بسیاری از پروسه های پزشکی مانند ترمیم زخم و جراحی مفصل به کار رفته اند و برای جوان سازی صورت و درمان طاسی و ریزش مو از سال 2006 در بریتانیا، اروپا، آمریکا، ژاپن و استرالیا و در یکسال اخیر در ایران استفاده شده است.

 

روش درمان با PRP

در روند درمان با PRP ، ابتدا پزشك یك نمونه خون در حدود ۳۰ میلی‌لیتر از موضع گرفته خون را در داخل کیت مخصوص PRP  ریخته و بعد از سانتریفیوژ پلاسمای غنی از پلاكت را جدا نموده و درخود بیمار مورد استفاده قرار می‌دهد. از نظر تئوری این ماده حاوی عوامل رشدی است كه می‌تواند در ترمیم زخم موثر باشد.

 

کاربردهای PRP:

 1. رفع طاسی سر یا  ابرو.
 2. رفع چین و چروک  و پف زیر چشم.
 3. رفع چین و چروک  ناشی از افزایش سن.
 4. ترمیم  اسکارهای ناشی از جوش (آکنه)، آبله مرغان.
 5. ترمیم زخم  های قدیمی ناشی از بریدگی ، سوختگی و ...
 6. تسریع در  ترمیم شکستگی های استخوانی و یا ضایعات غضروفی مثل آرتروز.
 7. ترکیب با چربی و ساختن پرکننده طبیعی برای افزایش حجم لب، گونه، سینه و باسن

 

مزایای PRP: 

 1. به صورت کاملاٌ استریل و از وسایل یکبار مصرف و به صورت بسته انجام می شود پس خون با هوای آزاد در تماس نیست.
 2. در اغلب موارد فقط یک بار انجام می شود.
 3. از خون خود شخص استفاده می شود پس باعث انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت و ایدز نمی شود.

 

  معایب PRP :

 1. برای شروع اثر نیاز به درمان دارد و گاهی از شش ماه تا یکسال طول می کشد.
 2. در 10% موارد ممکن است اثری دیده نشود
 3. هنوز از لحاظ علمی مورد تائید نمی باشد
 4. ایجاد تورم و حساسیت های مزمن
 5. محدودیت استفاده
 6. اثر کوتاه مدت

 

در موارد زیر نمی توان از روش PRP استفاده کرد:       

 1. کمبود بحرانی پلاکت
 2. کمبود فیبرینوژن خون
 3. بیماران  مبتلا به دیابت
 4. بی ثباتی همودینامیکی
 5. سندرم نقص عملکرد پلاکتی
 6. معتادین به سیگار ، مواد مخدر و الکل
 7. عفونت خونی,عفونتهای حاد و مزمن
 8. افراد دارای بیماری پوستی یا سرطان پوست
 9. بیماران  خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون.
 10. بیمارانی که  نیاز به مصرف داروهای خاص مانند داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا  هپارین) دارند.

 

 تفاوت PRP با سلول درمانی چیست؟

در سلول درمانی، سلول را تزریق میکنیم و بازسازی غضروف را شاهد هستیم. در PRP این اتفاق رخ نمی دهد بلکه PRP پلاسمای غنی از پلاکت است و یک سری فاکتورهایی دارد که آن ها می تواند تا حدودی برخی از فاکتورهای دیگر را در داخل مفصل تحریک کند و مقداری بهبود حاصل شود و در زمان مناسب تاثیر بگذارد . اهمیت PRP در این است که دوره های انتظار شبیه سلول درمانی ندارد. در این روش بعد از گرفتن خون بیمار ، نمونه خون در سانتریفیوژ گذاشته می شود و پس از جداسازی سلول ها، تزریق انجام می شود. از نظر در دسترس بودن نیز،  PRP راحت تر است . اما ارزش آن در نهایت در تحقیقاتی هم که شده، حدود شش ماهه و یک ساله بوده و در مورد درمان آرتروز دوباره بیمار به وضعیت قبل از تزریق در آرتروز برگشته است و تسکین موقت به بیمار می دهد .

 استفاده درمانی از PRP و مشکلات آن

استفاده از PRP موضوع جدیدی در پزشكی ترمیمی و زیبایی نیست، پزشكان تقریبا از اواسط دهه هفتاد شمسی از این محصول برای افزایش ترمیم در صدمات استخوانی و بافت نرم متعاقب جراحی پلاستیك استفاده می‌كنند.

اخیرا شاهد تبلیغات گسترده‌ای هستیم كه تلاش دارند PRP را به عنوان یك روش سلول درمانی و یا حتی یك روش درمانی مرتبط با سلول‌های بنیادی معرفی نمایند. به نظر می‌رسد كه هدف چنین تبلیغاتی استفاده از كارایی سلول درمانی در درمان بیماری‌ها و نسبت دادن آن به PRP باشد. این در حالی است كه اگر به صورت علمی‌تری به PRP نگاه كنیم در می‌یابیم كه این محصول در واقع پلاسمای عاری از سلول است كه پلاكت‌های آن تغلیط شده است. جالب‌تر آن كه پلاكتی كه در این تبلیغات به عنوان سلول بنیادی معرفی می‌شود، حتی مشخصات یك سلول معمولی مانند هسته و سایر ارگان‌های سلولی را نداشته و فقط بخشی از یك سلول بزرگ به نام مگاكاریوسیت است كه حاوی عوامل رشد زیادی است . بنابراین پلاكت‌ها بسته‌هایی آماده هستند كه در بدن از آنها برای انعقاد خون و همچنین ترمیم زخم‌ها استفاده می‌شود.

اضافه كردن مواد زیستی مانند عوامل رشد و یا PRP نمی توانند موجب تسریع روند طبیعی ترمیم در بافت‌های سالم گردند. تنها اتفاقی كه در این خصوص می‌افتد شاید تحكیم و قدرت‌مند نمودن بهبود ایجاد شده باشد. و گرنه اضافه كردن مواد و عوامل زیستی نمی‌توانند سرعت بهبود را افزایش دهند. حتی دیده شده است که استفاده از PRP در صدمات عضلانی می‌تواند گول زننده باشد. اگر چه پلاكت‌ها ترمیم كننده هستند ولی آن‌ها دارای عوامل رشدی هستند كه اگر در زمان نامناسب مورد استفاده قرار گیرند، حتی می‌توانند منجر به فیبروز در بافت نیز شوند. فیبروز بافت غیر عملكردی است كه تشكیل آن می‌تواند ضمن مهار روند ترمیم عملكرد عضو را نیز به شدت كاهش دهد.

 

 

 

تماس با ما

  آدرس دفتر شرکت:

شیراز- خیابان مشیر فاطمی- نبش کوچه 1 - ساختمان شماره 2 دانشگاه علوم پزشکی- طبقه 3- اتاق 310- مرکز رشد سلول های بنیادی و مهندسی بافت- کدپستی 7135644144

 آدرس کلینیک سلول درمانی:

شيراز - دروازه قرآن - ابتداي شهرك گلشن - بيمارستان مادر وكودك غدير- مرکز سلول درمانی غدیر

شماره تماس:07132360971

نقشه