مقاله ها

سلول درمانی چیست؟

 

 

 

سلول درمانی چیست؟

سلول درمانی شاخه ای از پزشکی ترمیمی است که در آن از تزریق سلول های فرآوری شده در خارج از بدن برای ترمیم بافت و یا اعضای بیمار استفاده می گردد. سابقه ی این روش به بیش از دویست سال پیش می رسد. کشف و معرفی سلول های بنیادی به خصوص سلول های بنیادی خون ساز این روش را تبدیل به یک روش درمانی موثردر درمان بسیاری از بیماری ها نموده است. 

دستاوردهای تحقیقاتی در حوزه ی سلول درمانی نشان می دهد که سلول های بنیادی در بهبود و درمان بسیاری از بیماری های پوستی مانند لک و پیس (ویتیلیگو)، سوختگی ها، پسوزیازیس ، رفع چین و چروک ها، زخم های دیابتی و جوش ها کاربرد بسیار موثری دارد. از روش سلول درمانی جهت درمان بیماری هایی که علت اصلی آن ها از دست دادن بخشی از عملکرد بافتی است می توان استفاده کرد. در این روش بعد از مشخص شدن منبع سلولی که ممکن است چربی، مغز استخوان ،قلب و یا سایر بافت ها باشد، ابتدا یک نمونه از بافت مورد نظر تهیه شده و سپس سلول های بنیادی آن جدا شده و با توجه به نیاز بیمار و نوع بیماری فرایند کشت و تمایز سلول ها به سلول اختصاصی مورد نظر انجام می پذیرد و در نهایت سلول ها به درون بافت تزریق شده تا موجب ترمیم و افزایش عملکرد بافت آسیب دیده گردد.

درمان بوسیله سلول های بنیادی از روش های بسیار نوین درمانی است که در جهان رایج شده است. تاریخچه دانش و فناوری به نام سلول های بنيادی در سطح بين المللی به 40 سال پيش بازمی گردد و محققان ایرانی نيز دراین حوزه 25 سال است که پژوهش ها و تحقيقات خود را آغاز کرده اند و روند توسعه در این علم از سال 2010 ميلادی شتاب بيشتری به خود گرفته است و به سمت عملياتی شدن پيش می رود. محققان روز به روز با این علم آشناتر شده و امروزه بازار جهانی که برای این علم پيش بينی می شود در حال گسترش است. این روش درمانی در سطح جهان از سال 1998 شروع شده است و متخصصین کشورمان نیز همگام با سایر کشورها در این مسیر تلاش می کنند و دربعضی موارد نیز کشور ما پیشقدم است. در سایر کشورهای جهان نیز کم و بیش همین بیماری ها درمان می شود. اما آنچه به عنوان پتانسیل در کشور ما وجود دارد، ارائه ی خدمات با قیمتی کمتر از دیگر نقاط دنیاست. در واقع ایران در طول سال های اخير پيشرفت های چشمگيری در عرصه ی سلول درمانی داشته است و براین اساس توانسته گام های بلندی را در حوزه سلامت جامعه بردارد . این در حالی است که بعد از گذشت دو سال پيشرفت در زمينه فناوری و تحقيقات سلول های بنيادی موجب شده است تا ایران که در سال 1392 یکی از 10 کشور برتر جهان در این حوزه محسوب می شد ، اکنون در ميان چهار کشور برتر دنيا در پيوند سلول های بنيادی قرار گيرد. به عبارتی انجام پيوند های مغز و استخوان، پوست و ترميم بافت های آسيب دیده، شبيه سازی سلول های بنيادی، استفاده از این سلول ها در پيوند قرینه چشم، تکثير سلول های بنيادی بند ناف به منظور درمان سرطان یا صد مات بافت قلب، اعصاب و ترميم ضایعات نخاعی، همچنين توليد سلول های بنيادی جنينی از جمله دستاورد های بزرگ کشور د ر عرصه فناوری های نوین به شمار می رود. بر اساس اطلاعات اخذ شده از پژوهشکده رویان و سایر مراکز سلول درمانی کشور در حال حاضر بیماری های زیر در کشور به وسیله ی سلول درمانی درمان می شوند:

 

1-  استفاده از سلول‌درمانی برای بهبود و درمان استئوارتریت (آرتروز زانو)

2-  استفاده از سلول‌درمانی برای بهبود و درمان بیماران ویتیلیگو

3- استفاده از سلول‌های بنیادی برای ترمیم ضایعات قلبی ناشی از سکته

4- تولد كودك حاصل از روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی جنین (PGD )

5- استفاده از سلول‌درمانی برای رفع چین و چروک های پوستی

6- استفاده از سلول‌درمانی برای درمان اسکارهای پوستی

7-استفاده از سلول‌های بنیادی برای ترمیم ضایعات قرنیه چشم

8- استفاده از سلول‌درمانی برای درمان کندگی غضروفی

9- استفاده از سلول‌درمانی برای درمان اسکار ناشی از آکنه

 

 

 

تماس با ما

  آدرس دفتر شرکت:

شیراز- خیابان مشیر فاطمی- نبش کوچه 1 - ساختمان شماره 2 دانشگاه علوم پزشکی- طبقه 3- اتاق 310- مرکز رشد سلول های بنیادی و مهندسی بافت- کدپستی 7135644144

 آدرس کلینیک سلول درمانی:

شيراز - دروازه قرآن - ابتداي شهرك گلشن - بيمارستان مادر وكودك غدير- مرکز سلول درمانی غدیر

شماره تماس:07132360971

نقشه