مقاله ها

سلول های بنیادی چه هستند؟

 

 

 

 سلول های بنیادی چه هستند؟

بدن انسان دارای صدها نوع مختلف سلول است که برای سلامت روزانه ما مهم هستند. این سلول ها برای اینکه اعمال حیاتی بدن ما مانند ضربان قلب ، انجام فعالیت های مغزی، تمیز کردن خون بوسیله کلیه ها، جایگزینی سلول های مرده و غیره …را تنظیم کنند، مهم هستند. به سلول هایی که دو قابلیت تکثیر و تبدیل به سایر سلول های بدن را با هم دارند، سلول های بنیادی گفته می شود. اين سلول­ها با قرار گرفتن در جوار محیط کشت و مواد مغذی و با ایجاد تغییراتی در ژن، توانايي خودنوسازي و تمايز یا همان تخصصی شدن، به انواع سلول­ ها از جمله سلول­ هاي استخوانی، پوستی، عصبي و غضروفي را دارا می باشند.

 

چرا سلول های بنیادی در سلامت ما مهم هستند ؟

وقتی که ما زخمی یا بیمار می شویم ، در واقع سلول هایمان صدمه می بینند یا از بین می روند. زمانی که این اتفاق می افتد، سلول های بنیادی فعال می شوند . سلول های بنیادی مسئول تعمیر کردن بافت های صدمه دیده و جایگزین کردن سلول هایی که بطور نرمال می میرند هستند. این گونه است که سلول های بنیادی ما را سلامت نگاه می دارند و باعث جلوگیری از پیری زودرس ما می شوند. سلول های بنیادی مثل ارتش پزشکان میکروسکوپی ما هستند. 

انواع مختلف سلولهای بنیادی کدامند؟

سلول­ های بنیادی بر اساس شرایط تکاملی نیز به دو دسته سلول­ های بنیادی جنینی و سلول­ های بنیادی بالغ تقسیم بندی می­ شوند.

سلول بنیادی جنینی

سلول های بنیادی در ابتدایی ترین مراحل رشد انسانی نمایان هستند و هنگامی که دانشمندان این سلول ها را رشد دادند، آنها را سلول های بنیادی جنینی نامیدند . دلیل این که دانشمندان در مورد سلول های بنیادی جنینی هیجان زده هستند این است که در زمان رشد جنینی این سلول ها می تواند هر عضو یا بافتی را بسازند. این بدین معنی است که سلول های بنیادی جنینی ، برعکس سلول های جنینی بالغ میتوانند تبدیل به صدها نوع دیگر سلول های بدن شوند. به طور کل این سلول­ ها از توده سلولی داخلی جنين چهارده الی شانزده روزه گرفته می­شوند و قادرند تمام سلول­ ها و بافت­های يک فرد کامل را بسازند. تلاش براي استفاده از سلول‌هاي بنيادي جنيني از حدود 20 سال پيش با كار بر روي حيوانات شروع شد. در طي اين سال‌ها، آزمايش­های زيادي در جهت تبديل سلول‌هاي بنيادي جنيني به انواع سلول‌ها و پيوند زدن آنها صورت گرفت كه به موفقيت‌هاي قابل‌توجهي انجاميد؛ با این وجود استفاده از این سلول­ها در بسیاری از کشور ها مخالف با قوانین بوده و استفاده از آن غیراخلاقی عنوان می­شود. به علاوه اینکه این نوع سلول­ها به دلیل توانایی تکثیر بسیار زیاد قابلیت تومور شدن دارند.

 سلول بنیادی بالغ

سلول­ هاي بنيادي بالغ، سلول­ هاي تمايز نيافت ه­ای هستند كه در ميان سلول­ هاي متمايز شده و تخصصي بافت‌هاي مختلف جاي دارند و عمل اوليه و اصلي آنها حفظ حالت پايدار موجود زنده، بازسازي و ترميم بافت­ها مي‌باشد. براي اولين بار کونهیم ( Cohnheim) در سال 1867 وجود سلول ­هاي بنيادي غيرخون­ ساز در مغز استخوان را گزارش کرد. به تدريج با ادامه تحقيقات سلول­ هاي بنيادي از بافت­هاي گوناگون جداسازي و كشت داده شد.

از انواع سلول­ های بنیادی بالغ می­توان سلول­های بنیادی عصب، پوست، چربی، اپیتلیال، خون­ساز و مزانشیمی را نام برد. حدود 40 سال پيش وجود سلول­ هاي بنيادي غیرخون ­ساز در مغز استخوان شناسايي شد و پس از مدت كوتاهي سلول­ هاي استرومايي نيز از مغز استخوان جدا شده و به رده‌هاي استئوژنيك، كندروژنيك و آديپوژنيك متمايز گرديدند. سلول­ هاي بنيادي غيرخون­ ساز كه از مغز استخوان و یا بافت چربی جدا شده‌اند تحت عنوان سلول ­هاي بنيادي مزانشيمي ناميده مي‌شوند.

سلول­ هاي بنيادي مزانشيمی پتانسيل تكثير زيادي دارند و همچنين قادرند به سلول­ هاي استئوبلاست، استئوسيت، آديپوسيت و کندروسیت تمايز يابند. سلول­ های مزانشیمی از مهم­ترین و پرکاربردترین سلول­ های بنیادی بالغ به شمار می­ آیند. این سلول­ ها اولین بار حدود چهل سال پیش توسط فریدن اشتاین و همکارانش از مغز استخوان خوکچه هندی استخراج و معرفی شد. سلول­ هاي بنيادي مزانشيمی در ترميم بافت­ هايي با منشاء مزانشيمي مثل استخوان، غضروف، ماهيچه، تاندون و چربي شركت دارند. بافت چربی یک منبع غنی از سلول های بنیادی است که علاوه بر فراوانی ،دسترسی آسان و عدم تهاجمی بودن روش نمونه گیری، سلول های بنیادی مشتق از این منبع توانایی تکثیر و تمایز فوق العاده ای دارند و منبع ایده آلی جهت کاهش مشکلات ناسازگاری ایمونولوژی پس از پیوند می باشند. اگرچه اين سلول­ ها از منابع ديگري مانند بافت چربی، بافت ماهیچه، لایه­ ی ضریح استخوان، درم پوست و خون بند ناف نيز قابل جداسازي هستند.

 

 

 

تماس با ما

  آدرس دفتر شرکت:

شیراز- خیابان مشیر فاطمی- نبش کوچه 1 - ساختمان شماره 2 دانشگاه علوم پزشکی- طبقه 3- اتاق 310- مرکز رشد سلول های بنیادی و مهندسی بافت- کدپستی 7135644144

 آدرس کلینیک سلول درمانی:

شيراز - دروازه قرآن - ابتداي شهرك گلشن - بيمارستان مادر وكودك غدير- مرکز سلول درمانی غدیر

شماره تماس:07132360971

نقشه