زخم های مزمن

 

 

 

زخم مزمن نیز به زخمی اطلاق می شود که طی 12 هفته بهبود نیابد و با توجه به اینکه این زخم ها از پرهزینه ترین مسائل حل نشده سلامتی هستند و تعداد زیادی از بیماران از این مسئله رنج می برند، نیاز به افزایش سرعت بخشیدن به بهبود این زخم ها ضروری به نظر می رسد. مراقبت مناسب از زخم، بسیار مهم است و روش های مختلف درمان برای بهبود زخم وجود دارد هدف از مراقبت زخم، تسریع در بهبودی زخم بیمار در کوتاه ترین زمان ممکن، با حداقل درد، ناراحتی و اسکار است که باید در محیط فیزیولوژیک که منجر به ترمیم و بازسازی بافت است، رخ دهد. یکی از انواع زخم های مزمن، زخم های دیابتی می باشد. در واقع به هر گونه آسیب پوستی که نتیجه مستقیم و یا عوارض دراز مدت دیابت در بیمار است زخم های دیابتی گفته می‌شود. دیابت یک بیماری مزمن است که در آن بدن قادر به استفاده از قند خون از راهی که در افراد طبیعی انجام می گیرد، نیست. این بیماری سبب ایجاد عوارضی مانند تخریب عصب ، ضعف سیستم ایمنی و باریک شدن سرخرگ ها می شود که برخی از این عوارض سبب تأخیر در ترمیم زخم ها می گردد. بیماری دیابت در بلند مدت موجب کم شدن جریان خون در همه بدن می شود ولی این مشکل در پا بیشتر از جاهای دیگر خودش را نشان می دهد. همین امر موجب می شود که زخم هایی که بطور مرتب در اثر آسیب های محیطی در پای همه افراد ایجاد می شوند ولی بسرعت خوب می شوند در پای این افراد خوب نشود چون بهبود زخم به مواد غذایی و اکسیژن نیاز دارد که از راه خون به بافت ها میرسد.میکروب ها هم زمینه را مساعد دیده و بر روی زخم ایجاد شده شروع به فعالیت کرده و عفونت ایجاد می کنند. به علت کاهش جریان خون پا گلبول های سفید هم کمتر به محل زخم رفته و دفاع ایمنی بافت کم می شود. خود بیماری دیابت هم بطور کلی دفاع ایمنی بدن را کاهش می دهد. این امر موجب گسترش عفونت در زخم و تاخیر در بهبود آن می شود .بنابراین در سال های اخیر، سلول درمانی به عنوان روشی جهت درمان زخم های دیابتی و سایر زخم های مزمن به کار گرفته می شود.

شماتیکی از روش سلول درمانی در درمان زخم های مزمن:

 

جهت انجام سلول درمانی ابتدا معاینات اولیه جهت بررسی شرایط بیمار بررسی می شود. در صورت تائید صلاحیت بافت چربی از بدن بیمار گرفته شده و طی فرآیند خاصی سلول های بنیادی مزانشیمی از آن خارج می شود. پس از فرایند تکثیر و انجام آزمایش های تائید کیفیت سلول ها و همچنین بررسی داربست، سلول های بنیادی مزانشیمی پس از کشت بر روی داربست سلولی قرار گرفته و پس از 24 ساعت بر روی زخم بیمار که کاملا دبرید شده قرار خواهد گرفت، این مرحله سه نوبت تکرار می شود و تعویض پانسمان بیماران تحت نظارت تیم درمان هر دو روز یکبار صورت می گیرد و طی مدت زمان معین ترمیم بافت پوست صورت می پذیرد.

 

 

 

 

تماس با ما

  آدرس دفتر شرکت:

شیراز- خیابان مشیر فاطمی- نبش کوچه 1 - ساختمان شماره 2 دانشگاه علوم پزشکی- طبقه 3- اتاق 310- مرکز رشد سلول های بنیادی و مهندسی بافت- کدپستی 7135644144

 آدرس کلینیک سلول درمانی:

شيراز - دروازه قرآن - ابتداي شهرك گلشن - بيمارستان مادر وكودك غدير- مرکز سلول درمانی غدیر

شماره تماس:07132360971

نقشه