لک و پیس (ویتیلیگو)

 

 

 

لک و پیس یا ویتیلیگو یک اختلال تولید رنگدانه است که در آن ملانوسیت‌ها (سلولهایی که رنگدانه تولید می‌کنند) در قسمت هایی از پوست، غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شده‌اند. در نتیجه لکه‌های سفید پوست درنواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. معمولاً افراد مبتلا به ویتیلیگو اول از همه به رنگدانه‌دار شدن به حالت لکه‌های سفید روی پوستشان توجه می‌کنند. این لکه‌ها بیشتر از همه در مناطق در معرض نور از قبیل دست ها پاها بازوها، صورت و لب ها شایع هستند. دیگر نقاط شایع لکه‌های سفید عبارت‌اند از زیر بغل و کشاله ران، اطراف دهان و چشم، پره‌های بینی، ناف و نواحی تناسلی. بیماری ویتیلیگو مسری نبوده و عوارض خطیری را به دنبال ندارد ولی اثرات روحی، روانی فراوانی بر فرد بیمار خواهد داشت. شیوع  ویتیلیگو نیم تا یک درصد است. در اکثر بیماران قبل از چهل سالگی بروز می­ یابد ولی سن متوسط درگیری اواسط دهه‌­ی دوم عمر است. با این حال در هر سنی احتمال بروز ویتلیگو وجود دارد. جنس و نژاد در شیوع بیماری تأثیری ندارند. احتمال بروز بیماری در افرادی که اختلالات نقص ایمنی نظیر هایپرتیروئیدی، نارسایی غده آدرنال، آلوپشی آره آتا (نوعی طاسی)  و کم خونی کشنده دارند بیشتر است. از لحاظ توارث، فرزندان افرادی که ویتلیگو دارند ریسک بالاتری برای بروز این بیماری را دارا هستند.

هدف اصلي در درمان‌هاي رايج ويتيليگو، بهبود وضعيت ظاهری پوست است و روند درمان نياز به زمان طولانی دارد كه معمولا 6 تا 18 ماه به طول می انجامد، انتخاب نوع درمان به تعداد، محل و گستردگی ضايعات بستگی دارد. جهت درمان این بیماری از استفاده از پوشاننده‌های پوست با مواد آرايشی، درمان‌های دارويی، نور درمانی و ليزر درمانی استفاده می شود. اما این روش های درمانی در بسیاری از مواقع عوارض جبران ناپذیری به همراه دارند. به عنوان مثال استفاده از ليزر و نور درمانی مي‌تواند بر روی پوست نواحی سالم عوارضی را برای شخص به همراه داشته باشد .

 

شماتیکی از روش سلول درمانی در درمان ویتیلیگو:

 

جهت انجام سلول درمانی ابتدا معاینات اولیه جهت بررسی شرایط بیمار بررسی می شود. در صورت تائید صلاحیت بافت چربی از بدن بیمار گرفته شده و طی فرآیند خاصی سلول های بنیادی مزانشیمی از آن خارج می شود. پس از فرایند تکثیر و انجام آزمایش های تائید کیفیت سلول ها، سلول های بنیادی مزانشیمی به بدن بیمار تزریق شده و طی مدت زمان معین ترمیم بافت پوست صورت می پذیرد.

 

 

 

 

تماس با ما

  آدرس دفتر شرکت:

شیراز- خیابان مشیر فاطمی- نبش کوچه 1 - ساختمان شماره 2 دانشگاه علوم پزشکی- طبقه 3- اتاق 310- مرکز رشد سلول های بنیادی و مهندسی بافت- کدپستی 7135644144

 آدرس کلینیک سلول درمانی:

شيراز - دروازه قرآن - ابتداي شهرك گلشن - بيمارستان مادر وكودك غدير- مرکز سلول درمانی غدیر

شماره تماس:07132360971

نقشه